Háztartási gép mi micsoda!

Néhány ötlet, tanács háztartási gépek vásárlásához és használatához.

htg.gif

Mosogatógép


3000001520_2.jpg

A vásárlás előtt mindenképpen érdemes eldönteni, hogy milyen méretű gépre van szükségünk.

Jelenleg 8-9 illetve 12 terítékes gépek vannak forgalomban. Nem elhanyagolandó tény hogy a terítékszám ugyan másfélszeres, de a kihasználható belső tér a 12 terítékes gépnél majdnem kétszeres. A 9 terítékes 45 cm a 12 terítékes 60 cm szélességű. De léteznek a kisebb mosogatási igényű háztartások számára kompakt 3 terítékes gépek is amellyek akár pultra is helyezhetők. Még abban az estben is, ha soknak gondoljuk a nagyobb méretet a kényelem szempontjából érdemes átgondolni. Ugyanis nem kötelező a félig megpakolt gépet beindítani. Hozzá kell tenni, hogy a gyártók illetve a gyakorlati tapasztalatok szerint is a tele pakolt gép mosogatási hatékonysága a legjobb. Erre megoldásként létezik az ÖBLÍTÉS funkció, amely nemcsak letisztítja a szennyeződések nagy részét, de a zárt gépben az edényekre nem is szárad rá semmi. Másnap csak hozzátesszük a maradékot és már „mosogathatunk” is.

A FÉLTÖLTET programok gyakorlatilag a nagyméretű edények (amelyek nem férnek be a felső kosár miatt) mosogatására alkalmasak. Ilyenkor a felső kosár kivehető. Illetve az alsó kosár megtöltésére elegendő mennyiségű edény mosogatására.

A programok számát illetően is megoszlanak a vélemények. A leggyakrabban használt programok az ÖBLÍTÉS, INTENZÍV MOSOGATÁS (60-70 °C), ECO mosogatás (50 °C). Ne feledjük hogy a magas hőmérsékletű mosogatás az üvegedények legnagyobb ellensége. A GYORSMOSOGATÁS 30' funkció (általában 30 °C) tulajdonképpen mosogatásra nem igazán alkalmas. Leginkább poros, öblítésre szoruló edényekhez használható! A magas hőmérsékletű programok  időtartama általában kb. 2 óra. De már  egyre több gép tartalmazza az un.  DAILY azaz napi programot. Ennek időtartama 1 óra és a napi kis mennyiségű szennyes gyors elmosogatására használható. Léteznek akár 10 programmal rendelkező gépek is, de inkább csak extra, mint kihasználható funkciókkal. Tehát a 4-5 alapprogrammal rendelkező gépek már tökéletesen használhatók.

A mosogatógép tisztítási hatékonyágának egyik alap feltétele a lágyított víz. Tulajdonképpen ennek is köszönhetőek a csillogó edények. A víz lágyítása vízlágyító sóval van megoldva, amelyet a sótartályba töltve (kb. 1 kg fér bele) a gépek saját maguk adagolnak. De léteznek már olyan mosogató tabletták, amelyek használatakor már gyakorlatilag mellőzhető a só használata.


foto0051.jpg

A sótartály fedele


A ragyogó edények másik titka az öblítőszer használata. Az öblítőszerek víztaszító tulajdonsága révén az edényeken nem maradnak vízcseppek amellyek így nem lesznek foltosak a mosogatás végén. Szintén egy kis tartályba töltve (kb. 1-1,5 dl) a gépek saját maguk adagolják. Mosogatásonként 1-2 cseppet használnak. De bizonyos tabletták szintén kiküszöbölik ezek használatát.

foto0052.jpg

Az öblítőtartály betőltőnyílása


Nem elhanyagolható szempont a gép belső kialakítása. Különösen a nagyméretű edények, tepsik mosogatásánál nagy előny a lehajtható pálcás kialakítás. De a felpattintható csészetartók, polcok, edényrögzítők előnyeit is sokáig részletezhetném.

A mosogatógépek között is egyre elterjedtebb funkció az INDÍTÁSKÉSLELTETÉS funkció. Ezzel a funkcióval későbbi időpontra halaszthatjuk a mosogatás befejezését. Azért azt tudni kell, hogy a zárt mosogatógépben még órák után is maradhat pára a kondenzációs (vizet forrósít az edények alatt) szárításnak köszönhetően. Tehát mindig javasolt a program befejeztével résnyire kinyitni a gép ajtaját. A pára körülbelül 10-15 perc után nyomtalanul eltűnik.


Üzembehelyezésükkel kapcsolatban semmi különösebb teendő nincsen. A mosógépekkel megegyezően egy betöltő és egy kifolyócső a tartozék, amit saját kezűleg csatlakoztathatunk. A betöltőcső szabványméretű, és ha estleg rövid, akkor vásárolható többféle méretben. Ugyanez vonatkozik a kifolyó csőre. Mindenképpen javasolt a mosogatógép kifolyócsövét a lefolyószifon elé bekötni, hogy elekerüljük a gépen keresztüli bűz visszaáramlást.

Gyakori jelenség, hogy az edények a mosogatás végén foltosak, homályosak. Ennek több oka is lehet de a legtöbb esetben a szűrő elkoszolódása okozza a problémát. Illetve az öblítő és vízlágyító só hiánya is okozhatja ezt a jelenséget. Bár a gépek nagyrésze már jelzi mindkettő hiányát. A szűrők pedig már egyszerűen szétszedhetőek és tisztíthatók. A gépek egyrésze már öntisztuló szűrőrendszerrel kerül forgalomba.

Abban az esetben ha a programot már elindítottuk és szeretnénk egy kimaradt edényt hozzátenni a mosogatáshoz, egyszerűen nyissuk ki a gép ajtaját. De bánjunk óvatosan az ajtóval! Ugyan a gép mosókarjai azonnal leállnak és a víz sem fog kifolyni, de a vízgőz kicsaphat ami kellemetlen meglepetés lehet. De bánjunk körültekintően akkor is ha menet közben szeretnénk kivenni edényt a gépből!




 ebolt.png



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 8
Heti: 6
Havi: 36
Össz.: 84 686

Látogatottság növelés
Oldal: Mosogatógép
Háztartási gép mi micsoda! - © 2008 - 2024 - haztartasigep.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »